Wybrana kategoria: Trawertyny (Liczba produktów: 11)

Trawertyny ALABASTRINO RUSTIC

ALABASTRINO RUSTIC

Trawertyny CLASSIC LIGHT c/c

CLASSIC LIGHT c/c

Trawertyny CLASSIC LIGHT niewypełniony

CLASSIC LIGHT niewypełniony

Trawertyny CLASSIC LIGHT v/c

CLASSIC LIGHT v/c

Trawertyny GALA

GALA

Trawertyny KONA BROWN

KONA BROWN

Trawertyny LIGHT BROWN

LIGHT BROWN

Trawertyny PERSIAN RED

PERSIAN RED

Trawertyny VENATELLO

VENATELLO

Trawertyny WALNUT

WALNUT

Trawertyny ZEFRAN

ZEFRAN

Trawertyny

Trawertyny, zwane też źródleńcami to odmiana martwicy wapiennej, porowata skała osadowa barwy białej, niekiedy z nutą czerwieni lub złota. W kamieniach nierzadko znajdują się szczątki roślin lub zwierząt.

Trawertyny występują powszechnie na całym świecie, ale najbardziej znane są te z Yellowstone (choć ich się nie wydobywa), afgańskie, chińskie, tureckie. Zdecydowanie bliżej kamienie te występują w Chorwacji, na Słowacji, a w Polsce w okolicach Krzeszowic czy Krakowa. Te, które wykorzystywane są dziś na szerszą skalę to przede wszystkim importowane odmiany z Chin i niektórych krajów Ameryki Południowej, choć tam akurat złóż jest relatywnie niewiele, ale za to odmiany barwne inne niż gdziekolwiek na świecie.

Podstawową zaletą trawertynu jest jego łatwość obróbki. To porowata skała o niezbyt dużych przetworach, przez co łatwo się ją wydobywa, nietrudno szlifuje, a dodatkowym atutem jest stosunkowo nieduża gęstość. Niestety, jak wszystkie skały wapienne również trawertyn jest nieodporny na działanie kwasów, co powoduje, że jego zastosowanie jest ograniczone. W starożytnym Egipcie trawertynowe posągi stawiano na każdym rogu, a w domach używano waz z trawertynu. Dziś da tych zastosowań przeznacza się raczej inne materiały, natomiast trawertyn pojawia się czasem jako surowiec do tworzenia elementów małej architektury ogrodowej o charakterze bardziej ozdobnym niż funkcjonalnym, a także w budownictwie. Cechą, która go do tego predestynuje jest oczywiście atrakcyjny wygląd. Nie używa się dziś trawertynów, w przeciwieństwie do dawnych czasów, jako podstawowego budulca ze względu na jego podatność na działanie kwasów.

W sprzedaży dostępne są trawertyny w wielu odmianach kolorystycznych. Niektóre uzyskują wzmocnioną barwę w procesach chemicznych, ale bardzo często są to kolory naturalne - barwa skały zależy od środowiska, w jakim powstawała i jakie substancje zdążyły się wbudować w strukturę sieci mineralnej. W każdej wersji kolorystycznej mogą pojawiać się połyskujące kryształy lub wtręty zmineralizowanych tkanek roślinnych oraz zwierzęcych.

!!! PROMOCJA !!! Granit Bianco Aveiro

NOWOŚĆ !!!

WYPRZEDAŻ UMYWALEK KAMIENNYCH

Aktualności

11.08.2020

09.06.2020

Copyright © 2008 Galeria Kamieni. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wodna 8, 97-221 Rokiciny - Kolonia, Tel: 608 665 039

Powered by SINTE