Wybrana kategoria: Wapienie (Liczba produktów: 1)

Wapienie PATARA

PATARA

Wapienie

Wapienie są jedną z najpowszechniejszych skał na świecie. Zbudowane są przede wszystkim z kalcytu, minerału, który powstaje między innymi z opadających na dno zbiorników wodnych szczątków organicznych. Dziś ten proces można obserwować na Bahamach, ale dużo wcześniej przebiegał niemal wszędzie.

Wapienie wbrew pozornemu mniemaniu są skałami dość odpornymi mechanicznie. Cały problem polega na tym, że już odporność chemiczną mają dużo niższą - wpływ kwasów widać niemal od razu, dlatego współcześnie zastosowania wapieni są mocno ograniczone. Większość wapieni ma barwę białą, ale nietrudno też zdobyć odmiany barwne od beżowej aż po czarną. Kolor zależny jest od składu osadów wapiennych, które ulegały lityfikacji i tego, jakie procesy zachodziły już po uformowaniu skał. Aby nadać wapieniowi barwę, ilość domieszek może być bardzo niewielka, często wręcz śladowa. Tak dzieje się na przykład z solami żelaza. Często struktura wapieni bogatsza jest o najróżniejsze pozostałości o tworach organicznych: grudki, bioklasty, intraklasty itd.)

Wapienie są dziś używane w budownictwie jako elewacyjny materiał wykończeniowy. Jest to zasługą ich niskiej ceny, bardzo łatwej obróbki i polerowalności. Problem wietrzenia fizycznego odkładany jest zwykle na później, ponieważ odpowiednio dobrana ozdoba wapienna wytrzyma sporo, zanim straci atrakcyjny wygląd. Kamienie te są cenione także przez rzeźbiarzy, ponieważ są bardzo łatwe w obróbce. Jest to również ważny element wielu procesów technologicznych, w tym w hutnictwie, przemyśle wapienniczym, cementowym czy cukrowniczym. W rolnictwie wapienie wykorzystuje się jako nawóz, a nowoczesne systemy odsiarczania spalin wykorzystują adsorbenty wapienne.

Dawniej wapienie były wykorzystywane tam, gdzie występują płytko, jako podstawowy materiał budowlany, czego dowodem są sukiennice w Krakowie, Brama Floriańska oraz zamki n Szlaku Orlich Gniazd. Jak widać, upływ czasu tylko trochę naruszył powierzchnię kamieni, więc jeśli chcesz używać wapieni na własnej elewacji, nie powinno być z tym żadnych problemów.

!!! PROMOCJA !!! Granit Bianco Aveiro

NOWOŚĆ !!!

WYPRZEDAŻ UMYWALEK KAMIENNYCH

Aktualności

11.08.2020

09.06.2020

Copyright © 2008 Galeria Kamieni. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wodna 8, 97-221 Rokiciny - Kolonia, Tel: 608 665 039

Powered by SINTE